Maakleri ülesanded ettevõtte ostu-müügi protsessis

Ettevõtte omandamine on sageli mitmest etapist koosnev ja mitmetasandiline protsess, kus eksperdi abist on kasu nii müüjale kui ostjale. Ettevõtte ostu-müügi tehingut ei saa võrrelda näiteks kinnisvara ostu-müügiga, sest alati mingi osa tehingut mõjutavaid asjaolusid põhineb subjektiivsetel hinnangutel, maksude planeerimisel, makseviisis, kauplemises, või isegi tuleviku ennustamisel. Müügitehingut mõjutavatest teguritest  vaid mõnda saab üheselt mõõta või kindlaks määrata. Ettevõtted võivad sisaldada müügihetkel teadmata riske, mille vastu ostja saab end kindlustada korrektse ostulepinguga. Maakleri ülesanne on teha ettevõtte ostu-müügitehingust avatud ja aus protsess.

Vahendaja jätkusuutlikkuse  vaatenurgast on nii ostja, müüja kui rahastaja rahulolu ühtemoodi olulised. Tänane ostja on homne müüja. Ilma rahastajateta tehinguid ei tehta ja rahulolev müüja on parim referenss müügitehingut kaaluvate isikute seas. Selleks et vähendada erinevate osapoolte riske, Suomen Yrityskaupat maaklerid kaasavad vajadusel kogu ettevõtte kompetentsi. Selliselt ei ole tehingu teostumisel ei ostja ega müüja jaoks lahendamata probleeme ja ostu-müügitehingu võib teostada ohutult.

Tehingu turvalisuse tagavad reaalsusele põhinevad kokkulepped ja põhjalik ettevalmistav töö. Kas te teate, et suur osa maakleri tasust koosneb ettevõtte tundmaõppimisest, analüüsimisest ja müügi ettevalmistamisest. See töö tehakse spetsiaalselt ostja kaitsmiseks.

Professionaalne ettevõtete maakler tagab müügitehingu usaldusväärsuse mõlemale osapoolele. Maakler on alati kaasatud alates ettevõtte müügi planeerimisest, hinna määratlemisest, maksude planeerimisest kuni müügitehingu rahastamise korraldamise  ja äritegevuse arendamiseni. Näiteks nii määratakse ettevõttele selline hind, mille tasumine äritegevust jätkavale ettevõtjale probleeme ei põhjusta.

Maaklerfirma poolt antud ettevõtte väärtuse hinnang põhineb alati olukorral, millega müügitehing on tõesti võimalik. Kui müügitehingut ei toimu, ei tee maakler head tööd. See on kindlasti tõsi, kui ettevõtte müügihind on ebareaalne. Seetõttu peab vahendaja alati püüdlema realistlike hindamiste poole. Mitmeosaline tulemuspõhine  vahendustasu aga julgustab maaklerit leidma ostja, kelle jaoks ettevõte kõige paremini sobib.

Ettevõtja suurimaks riskiks on osta ettevõte otse teiselt ettevõtjalt, ilma professionaalide abita. Ettevõtte ostu-müügitehingus on palju nüansse ja  neid ignoreerides võib see olla komistuskivi kogu ettevõtte jätkusuutlikkusele. Maakleri roll tehingus ongi aidata luua ettevõttest selline pilt, et nii ostja kui müüja täpselt mõistaksid, millega nad end seovad, millised kohustused kaasnevad ja millest loobuvad. Maakleritel on ka parem ülevaade ettevõtte hinnast kui tehinguid aeg-ajalt tegevatest müüjatest. Maakler hoiab teist eemal ka võimalikud petturid.

Jätke kontaktisoov

Jätke kontaktisoov

Jätke oma telefoninumber või e-posti aadress ning me võtame teiega ühendust!

Kontakt